





Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
$749.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor is a 27 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 500 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor price in United States is $749.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1 B Colors
- Flat Monitor
- 1,000,000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD Q… Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 48.26 mmSlim
- 3.81 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- OLED Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 500 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD Q… Prices
4% (price dropped by $27 in one month)
Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD Q… Price History
You can check the price history of Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor below. The current price is $749.99. Over the past month, there has been a decrease of $27 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorSamsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD Q… Full Specs
General
| Series | G60F |
| Model | LS27FG602SNXZA |
| Dimensions | 612.14 x 353.06 x 48.26 mm |
| Depth with Stand | 264.16 mm |
| Height with Stand | 554.2 mm |
| Weight | 3.81 kg |
| Weight with Stand | 6.89 kg |
| Panel Type | OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, HDR10+ Gaming, Flicker Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 500 Hz |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 350 cd/㎡ |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 1 B |
| Color Gamut | 99% DCI Coverage |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-B (Upstream), 2 x USB Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Power Cable, HDMI Cable, Warranty Card, User Manual |
| Other Features | Picture-In-Picture, Quantum Dot Color, Black Equalizer, Virtual AIM Point, Super Arena Gaming UX, Auto Source Switch+, Ultrawide Game View |
| Stand Tilt | -2°~25° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















