






Samsung Viewfinity S8 LS27D800EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$296.52 • View Prices • By Samsung
Samsung Viewfinity S8 LS27D800EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States starts from $296.52.
- Share
$296.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
Samsung Viewfinity S8 LS27D800EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 41.6 mmSlim
- 3.7 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 4 x USB 3.0
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
Samsung Viewfinity S8 LS27D800EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of Samsung Viewfinity S8 LS27D800EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $27,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Samsung Viewfinity S8 LS27D800EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs ViewSonic VA2708-4K-MHD 27 inch Ultra HD 4K Monitor
Samsung Viewfinity S8 LS27D800EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs LG 27US550-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor
Samsung Viewfinity S8 LS27D800EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs Samsung ViewFinity S7 LS27D700EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor
Samsung Viewfinity S8 LS27D800EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs Samsung ViewFinity S6 27 inch QHD Monitor (LS27B610EQW)
Samsung Viewfinity S8 LS27D800EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs LG UltraFine 27US500-W 27 inch Ultra HD 4K Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming MonitorSamsung Viewfinity S8 LS27D800EAWXXL 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | Vietnam |
| Series | Viewfinity S8 |
| Model | LS27D800EAWXXL |
| Dimensions | 612.9 x 367.7 x 41.6 mm |
| Depth with Stand | 220 mm |
| Height with Stand | 556.6 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Weight with Stand | 6.1 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Eye Saver Mode, Flicker Free, HDR10 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 280 cd/㎡ (Min), 350 cd/㎡ (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 3 x USB 3.0 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.0 Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Picture-In-Picture, Picture-By-Picture, Off Timer Plus, Adaptive Picture, Auto Source Switch+ |
| Stand Tilt | -2˚~25˚ |
| Wall Mounting | 100 x100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















