



ViewSonic VA2025-H 20 inch WSXGA Monitor
$54.22 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VA2025-H 20 inch WSXGA Monitor price in United States starts from $54.22.
- Share
$54.22
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 20 in Display
- 1600 x 900 pixels (HD+)
- 16.7M Colors
- Flat Monitor
- 600:1 (typ) Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
ViewSonic VA2025-H 20 inch WSXGA Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 25.3 mmSlim
- 1.4 kgLightest
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 20 inchesSmall
- 1600 x 900 pixels (HD+)Poor
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
ViewSonic VA2025-H 20 inch WSXGA Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VA2025-H 20 inch WSXGA Monitor below. The current price is $5,190. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

ViewSonic VA2025-H 20 inch WSXGA Monitor vs ViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorViewSonic VA2025-H 20 inch WSXGA Monitor Full Specs
General
| Model | VA2025-H |
| Dimensions | 463.22 x 269.3 x 25.3 mm |
| Depth with Stand | 194.65 mm |
| Height with Stand | 328.46 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Weight with Stand | 1.6 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 20 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker-Free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1600 x 900 pixels (HD+) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 600:1 (typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 cd/m² (typ) |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 16.7M |
| Color Gamut | NTSC: 72% size (Typ), sRGB: 103% size (Typ) |
| Horizontal Viewing Angle | 90 ° |
| Vertical Viewing Angle | 65 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Other Ports | DC Socket (Center Positive) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Stand Tilt | -4º / 14º |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| Controls | Physical Controls: Key 1 (favorite), Key 2, Key 3, Key 4, Key 5 (power), On Screen Display: Input Select, ViewMode, Color Adjust, Manual Image Adjust, Setup Menu |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













