





ViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor
$94.01 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor price in United States starts from $94.01.
- Share
$94.01
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 (typ) Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
ViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 51.03 mmThick
- 3.2 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- 27 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
ViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $8,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

ViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor vs Acer EK240Y P0 24 inch Full HD Monitor
ViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor vs ViewSonic VA2025-H 20 inch WSXGA Monitor
ViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 24G411A-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
ViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor vs ViewSonic VA2732-H 27 Inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming MonitorViewSonic VA270A-H 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VA270A-H |
| Dimensions | 613.19 x 362.99 x 51.03 mm |
| Depth with Stand | 188.97 mm |
| Height with Stand | 447.49 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Weight with Stand | 3.5 kg |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker-Free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 (typ) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 cd/m² (typ) |
| Number of Colors | 16.7M |
| Color Gamut | NTSC: 72% size (Typ), sRGB: 104% size (Typ) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Stand Tilt | -3º / 15º |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| Controls | Physical Controls: Key 1 (favorite), Key 2, Key 3, Key 4, Key 5 (power), On Screen Display: Input Select, ViewMode, Color Adjust, Manual Image Adjust, Setup Menu |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















