





ViewSonic VA2447-MHJ 24 inch Full HD Monitor
$126.99 • Out Of Stock • By ViewSonic
ViewSonic VA2447-MHJ 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers, VGA and Audio In.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$126.99
Search
ViewSonic VA2447-MHJ 24 inch Full HD Monitor price in United States is $126.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
ViewSonic VA2447-MHJ 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 48 mmSlim
- 2.9 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- MVA Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA, Audio In, Audio Out
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VA2447-MHJ 24 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorViewSonic VA2447-MHJ 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VA2447-MHJ |
| Dimensions | 540 x 323 x 48 mm |
| Depth with Stand | 223 mm |
| Height with Stand | 504.99 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Weight with Stand | 4.9 kg |
| Panel Type | MVA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Audio In | Yes |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | VA2447-MHJ, 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22), HDMI Cable (v1.4; Male-Male), Quick Start Guide |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, On Screen Display, Physical Controls |
| Stand Tilt | -2º~26º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















