




ViewSonic VA2763-H-5 27 inch Full HD Monitor
$72.51 • Coming Soon • By ViewSonic
ViewSonic VA2763-H-5 27 inch Full HD Monitor price in United States starts from $72.51.
- Share
This is an Upcoming Monitor.
ViewSonic VA2763-H-5 27 inch Full HD M… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
ViewSonic VA2763-H-5 27 inch Full HD M… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- Anti Glare
UPCOMING
ViewSonic VA2763-H-5 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.2 mmAverage
- 3.07 kgHeavy
Display
- IPS Panel
- 27 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 92 PPILow
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorViewSonic VA2763-H-5 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VA2763-H-5 |
| Dimensions | 612 x 361.9 x 45.2 mm |
| Depth with Stand | 225 mm |
| Height with Stand | 455 mm |
| Weight | 3.07 kg |
| Weight with Stand | 3.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 92 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 310 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC, 96% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















