





ViewSonic VG3456A 34 inch UWQHD Ultrawide Monitor
$518 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VG3456A 34 inch UWQHD Ultrawide Monitor is a 34 in IPS Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic VG3456A 34 inch UWQHD Ultrawide Monitor price in United States is $518. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Display Port
- 2 x HDMI v2.0
ViewSonic VG3456A 34 inch UWQHD Ultrawide Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 56 mmSlim
- 6.9 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port
- Ethernet (LAN)
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VG3456A 34 inch UWQHD Ultrawide Monitor Prices
14% (price dropped by $73 in one month)
ViewSonic VG3456A 34 inch UWQHD Ultrawide Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VG3456A 34 inch UWQHD Ultrawide Monitor below. The current price is $518. Over the past month, there has been a decrease of $73 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorViewSonic VG3456A 34 inch UWQHD Ultrawide Monitor Full Specs
General
| Model | VG3456A |
| Dimensions | 817 x 389 x 56 mm |
| Depth with Stand | 236 mm |
| Height with Stand | 533.8 mm |
| Weight | 6.9 kg |
| Weight with Stand | 9.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker-Free |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 85% NTSC, 121% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.2 Type A (Downstream), 1 x USB 3.1 Type C (Downstream), 1 x USB 3.2 Type C (Upstream, DisplayPort, 100W) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| Ethernet | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Sales Package | VG3456A x1, 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22) x1, HDMI Cable (v2.0; Male-Male) x1, USB Type-C Cable (Male-Male; with Type-A adapter) x1, Quick Start Guide x1 |
| Stand Tilt | -5º~40º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















