




ViewSonic VP1656 15.6 Inch Full HD Portable Monitor
$289.99 • Out Of Stock • By ViewSonic
ViewSonic VP1656 15.6 Inch Full HD Portable Monitor is a 16 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1200 pixels (WUXGA) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 6.5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$289.99
Search
ViewSonic VP1656 15.6 Inch Full HD Portable Monitor price in United States is $289.99. The lowest price is available at Target.
Features
- 16 in Display
- 1920 x 1200 pixels (WUXGA)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1200:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Micro HDMI v1.4
- Anti Glare
OUT OF STOCK
ViewSonic VP1656 15.6 Inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 9.7 mmSlim
- 1.6 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 16 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixels (WUXGA)Poor
- 6.5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:10 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x Micro HDMI v1.4, Audio Out
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VP1656 15.6 Inch Full HD Portable Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorViewSonic VP1656 15.6 Inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Model | VP1656 |
| Dimensions | 363.88 x 239.52 x 9.7 mm |
| Depth with Stand | 23.15 mm |
| Height with Stand | 327.32 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 16 inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels (WUXGA) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Response Time | 6.5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 170 ° |
| Vertical Viewing Angle | 170 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Type-C (Upstream, DisplayPort Alt mode, 40W Power Delivery) |
| HDMI | 1 x Micro HDMI v1.4 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 1W x 2 |
Extra
| Stand Tilt | -55º~20º |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















