

ViewSonic VP2785-4K 27 inch 4K Ultra HD LED IPS Monitor
$725.16 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VP2785-4K 27 inch 4K Ultra HD LED IPS Monitor price in United States starts from $725.16.
- Share
$725.16
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1,000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- HDMI
- 5 Year Warranty
- 3 USB 3.0 Ports
ViewSonic VP2785-4K 27 inch 4K Ultra HD LED IPS Monitor Specs
General
- Thickness: 65.1 mmSlim
- 5.4 kgAverage
- 5 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 1.779:1 Aspect Ratio
Connectivity
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- HDMI
ViewSonic VP2785-4K 27 inch 4K Ultra HD LED IPS Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VP2785-4K 27 inch 4K Ultra HD LED IPS Monitor below. The current price is $69,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorViewSonic VP2785-4K 27 inch 4K Ultra HD LED IPS Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | Taiwan |
| Model | VP2785-2K, 2018 |
| Dimensions | 698.21 x 392.55 x 65.1 mm |
| Depth with Stand | 181.2 mm |
| Height with Stand | 446.2 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Weight with Stand | 6.4 kg |
| Panel Type | VA |
| Warranty | 5 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 1.779:1 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 360 cd/m² (candela per square meter) |
| Backlight | Direct LED |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | HDMI Port |
Input
| Speakers | 2 x 8 W (watts) |
Extra
| Other Features | Mega Dynamic Contrast, Picture Noise Reduction |
| Stand Tilt | 5º / 21º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











