





ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor
$139.99 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort, Anti-Glare, Built-in Speakers and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor price in United States is $139.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 34 mmSlim
- 3.3 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 4 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port, VGA, Audio In, Audio Out
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor Prices
5% (price dropped by $7 in one month)
ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $139.99. Over the past month, there has been a decrease of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs MSI G32CQ4 E2 31.5 Inch WQHD Curved Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VX2776-SMHD |
| Dimensions | 621 x 372 x 34 mm |
| Depth with Stand | 209 mm |
| Height with Stand | 463 mm |
| Weight | 3.3 kg |
| Weight with Stand | 3.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC, 102% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Audio In | Yes |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | VX2776-SMHD x1, 3-pin Mickey Mouse Plug (IEC C5) x1, VGA Cable (Male-Male) x1, HDMI Cable (v1.4; Male-Male) x1, Audio Cable (Male-Male) x1, AC/DC Adapter x1, Quick Start Guide x1 |
| Stand Tilt | -5º~17º |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















