





ViewSonic VX3276-2K-MHD 32 inch Quad HD Monitor
$219.97 • Out Of Stock • By ViewSonic
ViewSonic VX3276-2K-MHD 32 inch Quad HD Monitor is a 32 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include 2 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort, Anti-Glare, Built-in Speakers and Audio In.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$219.97
Search
ViewSonic VX3276-2K-MHD 32 inch Quad HD Monitor price in United States is $219.97. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 32 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1200:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
OUT OF STOCK
ViewSonic VX3276-2K-MHD 32 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 38 mmSlim
- 5.6 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 32 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 4 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, 1 x Display Port, Audio In, Audio Out
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VX3276-2K-MHD 32 inch Quad HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorViewSonic VX3276-2K-MHD 32 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | VX3276-2K-MHD |
| Dimensions | 713 x 416 x 38 mm |
| Depth with Stand | 230 mm |
| Height with Stand | 504 mm |
| Weight | 5.6 kg |
| Weight with Stand | 6.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 102% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Other Ports | 1 x Mini DisplayPort |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
| Audio In | Yes |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | VX3276-2K-MHD x1, 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22) x1, HDMI Cable (v1.4; Male-Male) x1, Quick Start Guide x1 |
| Stand Tilt | -4º~15º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















