
Xiaomi Redmi G Pro 27U 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor
$281.27 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi G Pro 27U 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor price in United States starts from $281.27.
- Share
This is an Upcoming Monitor.
Xiaomi Redmi G Pro 27U 27 inch Ultra H… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi G Pro 27U 27 inch Ultra H… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- Flat Monitor
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Wi-Fi
- Bluetooth
- 3 Year Warranty
UPCOMING
Xiaomi Redmi G Pro 27U 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 65.9 mmThick
- 4.7 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- ~ 157 PPIHigh
- 320 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Wi-Fi, Bluetooth
- Speaker Inbuilt
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi G Pro 27U 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor vs LG 27SR75U 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorXiaomi Redmi G Pro 27U 27 inch Ultra HD 4K Smart Monitor Full Specs
General
| Model | G Pro 27U |
| Dimensions | 613.3 x 364.5 x 65.9 mm |
| Depth with Stand | 227.3 mm |
| Height with Stand | 521.2 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Weight with Stand | 6.8 kg |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1152 Mini LED Zones, QD Quantum Dot Technology |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 320 Hz |
| Brightness | 1600 nits (Peak) |
| Color Gamut | 100% sRGB, 99% DCI-P3, 99% Adobe RGB |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
| WiFi | Yes, Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Other Features | Cortex-A73 quad-core CPU, 3GB of RAM and 32GB of storage, HyperOS, Dual Mode - 4k @ 160 Hz, 1080p @ 320 Hz |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











