


Xiaomi Redmi G27Q 2025 27 inch Quad HD Monitor
$177.63 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi G27Q 2025 27 inch Quad HD Monitor price in United States starts from $177.63.
- Share
This is an Upcoming Monitor.
Xiaomi Redmi G27Q 2025 27 inch Quad HD… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi G27Q 2025 27 inch Quad HD… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
UPCOMING
Xiaomi Redmi G27Q 2025 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 227.3 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Good
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 2 x Display Port v1.4
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi G27Q 2025 27 inch Quad HD Monitor vs AOC 25G3ZM/BK 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD MonitorXiaomi Redmi G27Q 2025 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | G27Q |
| Dimensions | 612.5 x 521.9 x 227.3 mm |
| Weight with Stand | 5.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | VESA DisplayHDR 400, Low Blue Light |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 95% DCI-P3, 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Pivot & Swivel Support, Reverse Charging |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













