



Zebronics MT120 24 inch Full HD Monitor
$72.91 • View Prices • By Zebronics
Zebronics MT120 24 inch Full HD Monitor price in United States starts from $72.91.
- Share
$72.91
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 10000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
Zebronics MT120 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 24 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 12 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
- Speaker Inbuilt
Zebronics MT120 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Zebronics MT120 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $6,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming MonitorZebronics MT120 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | MT120 |
| Depth with Stand | 7 mm |
| Height with Stand | 390 mm |
| Weight with Stand | 2.62 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 10000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 12 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | 1 x Monitor, 1 x Power Adapter, 1 x HDMI Cable, 1 x Stem, 1 x Base, 1 x Warranty Card, 1 x User Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













