

Zebronics Zeb-A27FHD 27 inch Full HD Monitor
$93.77 • View Prices • By Zebronics
Zebronics Zeb-A27FHD 27 inch Full HD Monitor price in United States starts from $93.77.
- Share
$93.77
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 500000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
Zebronics Zeb-A27FHD 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 8 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
Zebronics Zeb-A27FHD 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Zebronics Zeb-A27FHD 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $8,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Zebronics Zeb-A27FHD 27 inch Full HD Monitor vs MarQ by Flipkart 27FHDMEQNNXO 27 inch Full HD Monitor
Zebronics Zeb-A27FHD 27 inch Full HD Monitor vs Samsung LS27D300GAWXXL 27 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming MonitorZebronics Zeb-A27FHD 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | Zeb-A27FHD |
| Height with Stand | 467 mm |
| Weight with Stand | 3.88 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 500000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Audio In | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Power Cable, VGA Cable, Base, User Manual |
| Other Features | Wide Screen, Ultra Slim Bezel, Slim Design, Metal Stand, Wall Mountable |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











