



Zebronics ZEB-S32A 32 Inch Quad HD Gaming Monitor
$187.55 • View Prices • By Zebronics
Zebronics ZEB-S32A 32 Inch Quad HD Gaming Monitor price in United States starts from $187.55.
- Share
$187.55
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 10000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 2 x Display Port
- 2 x HDMI
- Anti Glare
Zebronics ZEB-S32A 32 Inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 15 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- 32 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI, 2 x Display Port
- Speaker Inbuilt
Zebronics ZEB-S32A 32 Inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Zebronics ZEB-S32A 32 Inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $17,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Zebronics ZEB-S32A 32 Inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 32U631A-B 32 inch Quad HD Monitor
Zebronics ZEB-S32A 32 Inch Quad HD Gaming Monitor vs BenQ GW3290QT 31.5 inch Quad HD Monitor
Zebronics ZEB-S32A 32 Inch Quad HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC 32 inch Quad HD Curved Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming MonitorZebronics ZEB-S32A 32 Inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | ZEB-S32A |
| Height with Stand | 511 mm |
| Weight with Stand | 6.5 kg |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 10, 1800R Curve |
| Display Type | LED |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 10000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 280 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 91% DCI-P3, 119% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Base, Stem, HDMI Cable, Power Cord, User Manual |
| Other Features | Metal Stand, Bezel Less Design |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















