

ZEBRONICS Zeb-V19 18.5 inch HD Monitor
$26.03 • View Prices • By Zebronics
ZEBRONICS Zeb-V19 18.5 inch HD Monitor price in United States starts from $26.03.
- Share
$26.03
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 19 in Display
- 1400 x 900 pixels (HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 500000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- Plug And Play
- Anti Glare
ZEBRONICS Zeb-V19 18.5 inch HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 1 Year Warranty
Display
- Glossy Panel
- 19 inchesAverage
- 1400 x 900 pixels (HD)Poor
- 8 ms Response Time
- 16:10 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
ZEBRONICS Zeb-V19 18.5 inch HD Monitor Price History
You can check the price history of ZEBRONICS Zeb-V19 18.5 inch HD Monitor below. The current price is $2,498. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

ZEBRONICS Zeb-V19 18.5 inch HD Monitor vs Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming MonitorZEBRONICS Zeb-V19 18.5 inch HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | Zeb-V19HD |
| Depth with Stand | 16 mm |
| Height with Stand | 335 mm |
| Weight with Stand | 2.5 kg |
| Panel Type | Glossy |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 19 inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1400 x 900 pixels (HD) |
| Contrast Ratio | 500000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 8 ms |
| Brightness | 220cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 170 ° |
| Vertical Viewing Angle | 160 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | 01 Monitor, 01 Base Stand, 01 HDMI Cable, 01 Power Cord, User Manual |
| Other Features | Glossy Panel, Anti Glare, Built-in Power Supply, Slim Design, Wall Mountable |
| Plug and Play | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











