




BLACK+DECKER BCRK32W 3.2 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator
$189.47 • Out Of Stock • By Black & Decker
BLACK+DECKER BCRK32W 3.2 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator is a 90.61 L Single Door Refrigerator. It has 84.95 L refrigerator and 5.66 L freezer capacity. It comes with 2 years compressor warranty.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$189.47
Search
BLACK+DECKER BCRK32W 3.2 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator price in United States is $189.47. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Single Door
- Compact Internal Freezer Mounted Freezer
- 90.61 L Capacity
- Removable Gasket
- 1 year Product Warranty
- 2 years Compressor Warranty
OUT OF STOCK
BLACK+DECKER BCRK32W 3.2 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator Specs
- Single Door
- Compact Internal Freezer Mounted Freezer
- 90.61 L Capacity
- Removable Gasket
- 1 year Product Warranty
- 2 years Compressor Warranty
General
| Brand | BLACK+DECKER |
| Model | BCRK32W |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 22.63 kg |
| Height | 83.06 cm |
| Width | 44.45 cm |
| Depth | 49.02 cm |
| Freezer Mounted | Compact Internal Freezer |
| Handle Type | Recessed Door Handle |
| Body Material | Steel |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 90.61 L, Refrigerator 84.95 L, Freezer 5.66 L |
| Refrigerant | R600a |
| Noise Level | 45 dB |
Cooling Features
| Frost Free | Manual Defrost |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Low Sound Operation, Adjustable Leveling Legs, Large Capacity, Adjustable Thermostat Control |
Power Features
| Voltage Required | 120V |
Warranty
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 2 years |
| Warranty Details | 1 year warranty for parts and labor, and 2 year warranty for the compressor |
BLACK+DECKER BCRK32W 3.2 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 FE
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Apple iPhone 17 vs Samsung Galaxy S26
Apple iPad Air 11 2025 (128GB+Wi-Fi) vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Redmagic 10 Pro (16GB RAM + 512GB)
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















