



Frigidaire EFR756 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator
$554.23 • Out Of Stock • By Frigidaire
Frigidaire EFR756 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator is a 212.38 L Multi Door Refrigerator. It has 198.22 L refrigerator and 14.16 L freezer capacity. Notable features include Top Freezer.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$554.23
Search
Frigidaire EFR756 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator price in United States is $554.23. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 212.38 L Capacity
- Removable Gasket
OUT OF STOCK
Frigidaire EFR756 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 212.38 L Capacity
- Removable Gasket
General
| Brand | Frigidaire |
| Model | EFR756 |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 40.82 kg |
| Height | 147.29 cm |
| Width | 54.51 cm |
| Depth | 58.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Chrome Door Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 212.38 L, Refrigerator 198.22 L, Freezer 14.16 L |
| Refrigerant | Eco Friendly Refrigerant |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 2 |
| Extra Features | Adjustable Levelling Legs, Quiet Operation, Flush Back Design, Adjustable Thermostat Control |
Power Features
| Voltage Required | 110V |
Frigidaire EFR756 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Honor 500
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Huawei Mate 80 Pro vs iQOO 15
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















