




LG LF24Z6530S 24 Cu Ft French Door Refrigerator
$1,799.99 • Out Of Stock • By LG
LG LF24Z6530S 24 Cu Ft French Door Refrigerator is a 679.6 L French Door Refrigerator. It has 447.41 L refrigerator and 223.7 L freezer capacity. It comes with 5 years compressor warranty. Notable features include Convertible, Frost Free, Water Dispenser, Ice Dispenser and Wi-Fi Connectivity.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,799.99
Search
LG LF24Z6530S 24 Cu Ft French Door Refrigerator price in United States is $1,799.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- French Door
- Bottom Mounted Freezer
- 679.6 L Capacity
- Smooth Touch Control / White LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Child Lock, Door Alarm
OUT OF STOCK
LG LF24Z6530S 24 Cu Ft French Door Refrigerator Specs
- French Door
- Bottom Mounted Freezer
- 679.6 L Capacity
- Smooth Touch Control / White LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Child Lock, Door Alarm
General
| Brand | LG |
| Model | LF24Z6530S |
| Type | French Door |
| Panel Display | Smooth Touch Control / White LED Display |
Design and Body
| Weight | 118.39 kg |
| Height | 185.42 cm |
| Width | 96.52 cm |
| Depth | 76.2 cm |
| Freezer Mounted | Bottom |
| Handle Type | Bar Handle (Refrigerator) & Pocket Handle (Freezer) |
| Body Material | Steel |
| Body Features | Pull Drawer Door Type, 2-Tier Organization Drawers |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Spill Protector Tempered Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Interior Features | Freezer Light |
Technical
| Capacity | 679.6 L, Refrigerator 447.41 L, Freezer 223.7 L |
| Compressor | Linear Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Smart Cooling Plus System |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, ThinQ Smart App |
| Smart Diagnostics | Yes |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Water Dispenser | Yes |
| Ice Dispenser | Yes |
| Doors Count | 3 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | Quiet Operation, Auto Closing Door Hinge, Door Cooling+, Multi-Air Flow, Fresh Air Filter |
Power Features
| Voltage Required | 120V |
| Power Consumption | 699 kWh/Year |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 5 years |
LG LF24Z6530S 24 Cu Ft French Door Refrigerator Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























