




BLACK+DECKER BR1460HB 14.6 Cu Ft Double Door Refrigerator
$721 • View Prices • By Black & Decker
BLACK+DECKER BR1460HB 14.6 Cu Ft Double Door Refrigerator is a 413.43 L Multi Door Refrigerator. It has 322.81 L refrigerator and 90.61 L freezer capacity. Notable features include Frost Free, Top Freezer and Toughened Glass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
BLACK+DECKER BR1460HB 14.6 Cu Ft Double Door Refrigerator price in United States is $721. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 413.43 L Capacity
- Toughened Glass
- Frost Free
- Removable Gasket
BLACK+DECKER BR1460HB 14.6 Cu Ft Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 413.43 L Capacity
- Toughened Glass
- Frost Free
- Removable Gasket
General
| Brand | BLACK+DECKER |
| Model | BR1460HB |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 60.87 kg |
| Height | 167.59 cm |
| Width | 70.79 cm |
| Depth | 66.8 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recessed Door Handle |
| Body Material | Steel |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 413.43 L, Refrigerator 322.81 L, Freezer 90.61 L |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Adjustable Leveling Legs, Energy Efficient |
Power Features
| Voltage Required | 120V |
| Power Consumption | 333 Kilowatt Hours Per Year |
BLACK+DECKER BR1460HB 14.6 Cu Ft Double Door Refrigerator Prices
15% (price dropped by $108 in one month)
BLACK+DECKER BR1460HB 14.6 Cu Ft Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of BLACK+DECKER BR1460HB 14.6 Cu Ft Double Door Refrigerator below. The current price is $721. Over the past month, there has been a decrease of $108 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25 FE
Motorola Moto G Power (2026) vs Motorola Moto G Power 5G 2025
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra

Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















