




BLACK+DECKER BR2400JW 24 Cu Ft Double Door Refrigerator
$1,235.04 • Out Of Stock • By Black & Decker
BLACK+DECKER BR2400JW 24 Cu Ft Double Door Refrigerator is a 679.6 L Multi Door Refrigerator. It has 484.22 L refrigerator and 195.39 L freezer capacity. Notable features include Frost Free, Top Freezer, Toughened Glass and Door Alarm.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,235.04
Search
BLACK+DECKER BR2400JW 24 Cu Ft Double Door Refrigerator price in United States is $1,235.04. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 679.6 L Capacity
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
OUT OF STOCK
BLACK+DECKER BR2400JW 24 Cu Ft Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 679.6 L Capacity
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
General
| Brand | BLACK+DECKER |
| Model | BR2400JW |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 105.24 kg |
| Height | 169.16 cm |
| Width | 82.8 cm |
| Depth | 80.52 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recessed Door Handle |
| Body Material | Steel |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 679.6 L, Refrigerator 484.22 L, Freezer 195.39 L |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 2 |
| Extra Features | Energy Efficient |
Power Features
| Voltage Required | 120V |
| Power Consumption | 473 Kilowatt Hours Per Year |
BLACK+DECKER BR2400JW 24 Cu Ft Double Door Refrigerator Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB) vs Motorola Razr 60 Ultra 5G
Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Xiaomi 15 5G vs iQOO 15
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A55 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















