




BLACK+DECKER BRF1600GIMW 16 Cu Ft French Door Refrigerator
$1,338 • View Prices • By Black & Decker
BLACK+DECKER BRF1600GIMW 16 Cu Ft French Door Refrigerator is a 453.07 L French Door Refrigerator. It has 311.48 L refrigerator and 141.58 L freezer capacity. Notable features include Frost Free, Bottom Freezer, Toughened Glass and Door Alarm.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
BLACK+DECKER BRF1600GIMW 16 Cu Ft French Door Refrigerator price in United States is $1,338. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- French Door
- Bottom Mounted Freezer
- 453.07 L Capacity
- Digital Display
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
BLACK+DECKER BRF1600GIMW 16 Cu Ft French Door Refrigerator Specs
- French Door
- Bottom Mounted Freezer
- 453.07 L Capacity
- Digital Display
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
General
| Brand | BLACK+DECKER |
| Model | BRF1600GIMW |
| Type | French Door |
| Panel Display | Digital Display |
Design and Body
| Weight | 87.54 kg |
| Height | 178.82 cm |
| Width | 72.01 cm |
| Depth | 74.5 cm |
| Freezer Mounted | Bottom |
| Handle Type | External Door Handle |
| Body Material | Steel |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 453.07 L, Refrigerator 311.48 L, Freezer 141.58 L |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 3 |
| Extra Features | Built-in Ice Maker, Quick Freezing, Energy Efficient |
Power Features
| Voltage Required | 120V |
| Power Consumption | 523 Kilowatt Hours Per Year |
BLACK+DECKER BRF1600GIMW 16 Cu Ft French Door Refrigerator Prices
15% (price dropped by $196 in one month)
BLACK+DECKER BRF1600GIMW 16 Cu Ft French Door Refrigerator Price History
You can check the price history of BLACK+DECKER BRF1600GIMW 16 Cu Ft French Door Refrigerator below. The current price is $1,338. Over the past month, there has been a decrease of $196 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 vs Oppo Reno 15 Pro Mini
Samsung Galaxy S25 Ultra (512GB) vs Samsung Galaxy S23 Ultra (1TB)
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy Z Fold 7
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Power (2026)
Apple iPhone 16 Pro (256GB) vs Apple iPhone 17 Pro Max
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















