





Frigidaire EFR180 1.6 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator
$128 • Out Of Stock • By Frigidaire
Frigidaire EFR180 1.6 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator is a 45.31 L Single Door Refrigerator. It has 42.48 L refrigerator and 2.83 L freezer capacity.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$128
Search
Frigidaire EFR180 1.6 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator price in United States is $128. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Single Door
- Compact Internal Freezer Mounted Freezer
- 45.31 L Capacity
- Removable Gasket
OUT OF STOCK
Frigidaire EFR180 1.6 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator Specs
- Single Door
- Compact Internal Freezer Mounted Freezer
- 45.31 L Capacity
- Removable Gasket
General
| Brand | Frigidaire |
| Model | EFR180 |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 15.1 kg |
| Height | 44.48 cm |
| Width | 48.79 cm |
| Depth | 46.48 cm |
| Freezer Mounted | Compact Internal Freezer |
| Handle Type | Recessed Door Handle |
| Body Material | Stainless Steel, Plastic, Metal |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 45.31 L, Refrigerator 42.48 L, Freezer 2.83 L |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Manual Defrost |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Adjustable Legs, Low Sound Operation, Adjustable Thermostat Control |
Power Features
| Voltage Required | 120V |
Frigidaire EFR180 1.6 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With
Google Pixel 10 Pro (256GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy S25 FE vs Apple iPhone 14 Pro
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Redmagic 10 Pro (24GB RAM + 1TB)
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26
Apple iPhone 18 Pro Max vs Apple iPhone 15 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















