

Frigidaire FFET1222QW 12 Cu Ft Double Door Refrigerator
$989 • View Prices • By Frigidaire
Frigidaire FFET1222QW 12 Cu Ft Double Door Refrigerator is a 339.8 L Multi Door Refrigerator. Notable features include Frost Free and Top Freezer.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Frigidaire FFET1222QW 12 Cu Ft Double Door Refrigerator price in United States is $989. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 339.8 L Capacity
- Frost Free
- Door Lock
- Removable Gasket
Frigidaire FFET1222QW 12 Cu Ft Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 339.8 L Capacity
- Frost Free
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | Frigidaire |
| Model | FFET1222QW |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 67.9 kg |
| Height | 152.1 cm |
| Width | 73.03 cm |
| Depth | 60.96 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recessed Door Handle |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Shelf Material | Glass |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 339.8 L |
| Refrigerant | Eco Friendly Refrigerant |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 2 |
Frigidaire FFET1222QW 12 Cu Ft Double Door Refrigerator Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Frigidaire FFET1222QW 12 Cu Ft Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Frigidaire FFET1222QW 12 Cu Ft Double Door Refrigerator below. The current price is $989. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















