

Frigidaire FFET1222UB 11.6 Cu Ft Double Door Refrigerator
$746 • View Prices • By Frigidaire
Frigidaire FFET1222UB 11.6 Cu Ft Double Door Refrigerator is a 328.47 L 3 Star Multi Door Refrigerator. It has 237.86 L refrigerator and 90.61 L freezer capacity. Notable features include Frost Free and Top Freezer.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Frigidaire FFET1222UB 11.6 Cu Ft Double Door Refrigerator price in United States is $746. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 328.47 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Frost Free
- Door Lock
- Removable Gasket
Frigidaire FFET1222UB 11.6 Cu Ft Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 328.47 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Frost Free
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | Frigidaire |
| Model | FFET1222UB |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 59.88 kg |
| Height | 152.1 cm |
| Width | 73.03 cm |
| Depth | 60.33 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recessed Door Handle |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Shelf Material | Glass |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 328.47 L, Refrigerator 237.86 L, Freezer 90.61 L |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 2 |
Power Features
| Voltage Required | 115V |
| Power Consumption | 310 kWh/H |
| Star Rating | 3 |
Frigidaire FFET1222UB 11.6 Cu Ft Double Door Refrigerator Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Frigidaire FFET1222UB 11.6 Cu Ft Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Frigidaire FFET1222UB 11.6 Cu Ft Double Door Refrigerator below. The current price is $746. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Compared With

Xiaomi 17 Pro vs Xiaomi 17
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A06 4G (4GB RAM + 128GB)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy A55 5G
Oppo Find X9 Pro 5G vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
OnePlus 13 vs OnePlus 15Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













