
Frigidaire FFTR1222QB 11.5 Cu Ft Double Door Refrigerator
$1,158.13 • View Prices • By Frigidaire
Frigidaire FFTR1222QB 11.5 Cu Ft Double Door Refrigerator is a 325.64 L Multi Door Refrigerator. Notable features include Frost Free and Top Freezer.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Frigidaire FFTR1222QB 11.5 Cu Ft Double Door Refrigerator price in United States is $1,158.13. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 325.64 L Capacity
- Frost Free
- Removable Gasket
Frigidaire FFTR1222QB 11.5 Cu Ft Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 325.64 L Capacity
- Frost Free
- Removable Gasket
General
| Brand | Frigidaire |
| Model | FFTR1222QB |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 69.4 kg |
| Height | 152.1 cm |
| Width | 73.3 cm |
| Depth | 60.96 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recessed Door Handle |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Shelf Material | Glass |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 325.64 L |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 2 |
Frigidaire FFTR1222QB 11.5 Cu Ft Double Door Refrigerator Prices
6% (price dropped by $67 in one month)
Frigidaire FFTR1222QB 11.5 Cu Ft Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Frigidaire FFTR1222QB 11.5 Cu Ft Double Door Refrigerator below. The current price is $1,158.13. Over the past month, there has been a decrease of $67 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 18 Pro Max
RedMagic 11 Pro Plus vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
Samsung Galaxy S25 FE vs Xiaomi 15T
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy A37 5G
Oppo Find X9 Pro 5G vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












