




Frigidaire FFTR1425VW 13.9 Cu Ft Double Door Refrigerator
$629 • Out Of Stock • By Frigidaire
Frigidaire FFTR1425VW 13.9 Cu Ft Double Door Refrigerator is a 393.6 L Multi Door Refrigerator. It has 283.17 L refrigerator and 110.44 L freezer capacity. Notable features include Frost Free, Top Freezer and Moisture Control.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$629
Search
Frigidaire FFTR1425VW 13.9 Cu Ft Double Door Refrigerator price in United States is $629. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 393.6 L Capacity
- Moisture Control
- Frost Free
- Removable Gasket
OUT OF STOCK
Frigidaire FFTR1425VW 13.9 Cu Ft Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 393.6 L Capacity
- Moisture Control
- Frost Free
- Removable Gasket
General
| Brand | Frigidaire |
| Model | FFTR1425VW |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Height | 152.07 cm |
| Width | 70.15 cm |
| Depth | 74.6 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recessed Door Handle |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Shelf Material | Glass |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 393.6 L, Refrigerator 283.17 L, Freezer 110.44 L |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 2 |
| Auto Door Open | Yes |
Frigidaire FFTR1425VW 13.9 Cu Ft Double Door Refrigerator Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























