





Godrej RF EON 294BN RCIT FS ST 272 L 2 Star Double Door Refrigerator
$308.4 • View Prices • By Godrej
Godrej RF EON 294BN RCIT FS ST 272 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $308.4.
- Share
$308.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 272 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Removable Gasket
- Reciprocatory Compressor
Godrej RF EON 294BN RCIT FS ST 272 L 2 Star Double Door Refrig… Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 272 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Removable Gasket
- Reciprocatory Compressor
General
| Brand | Godrej |
| Model | RF EON 294BN RCIT FS ST |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 55.4 kg |
| Height | 168 cm |
| Width | 60.7 cm |
| Depth | 63.6 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 272 L, Refrigerator 222 L, Freezer 50 L |
| Compressor | Reciprocatory Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Patented Cool Shower Technology |
Smart Features
| Additional Smart Features | Powered by AI Tech, Ambient Weather Sensing, Smart Defrost, Usage Monitoring, Food Load Detection |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | 4 in 1 Convertible Technology, Nano Shield Technology, Large Vegetable Tray, LED Prism lens, faster pull down time, Intelligent operations |
Power Features
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 232 Units per Year |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2026 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Godrej RF EON 294BN RCIT FS ST 272 L 2 Star Double Door Refrig… Price History
You can check the price history of Godrej RF EON 294BN RCIT FS ST 272 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $29,690. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 (512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Apple iPhone 17 Pro vs Apple iPhone 16 Pro (512GB)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Xiaomi 17 Ultra vs Huawei Pura 80 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















