





Realme TechLife 85VD2RM26-SG 84 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator
$89.76 • View Prices • By Realme
Realme TechLife 85VD2RM26-SG 84 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator price in United States starts from $89.76.
- Share
$89.76
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- 84 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
- 2 Bottle Shelves
Realme TechLife 85VD2RM26-SG 84 L 2 Star Single Door Mini Refr… Specs
- Single Door
- 84 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
- 2 Bottle Shelves
General
| Brand | Realme TechLife |
| Model | 85VD2RM26-SG |
| Type | Single Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 22 kg |
| Height | 83.5 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 47 cm |
| Handle Type | External Bar Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 84 L |
| Compressor | Reciprocating Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Aroma Lock Technology, Ice Formation in 90 min, Advanced Copper Capillaries, Faster Cooling Performance, Big Bottle Storage |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 161 Units per year |
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2026 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Realme TechLife 85VD2RM26-SG 84 L 2 Star Single Door Mini Refr… Price History
You can check the price history of Realme TechLife 85VD2RM26-SG 84 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator below. The current price is $8,590. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Realme TechLife 85VD2RM26-SG 84 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator vs MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-SG 92 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G
RedMagic 11 Pro Plus vs OnePlus 15
OnePlus 15 vs Xiaomi 15 5G
Xiaomi 17 vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Apple iPhone 17 (512GB) vs Apple iPhone 16 Pro Max (512GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















