




Amazon Brand Solimo MB50L 45 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator
$76.25 • View Prices • By Amazon
Amazon Brand Solimo MB50L 45 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator price in United States starts from $76.25.
- Share
$76.25
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- 45 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Normal Compressor
- 1 Bottle Shelves
- 1 year Product Warranty
Amazon Brand Solimo MB50L 45 L 2 Star Single Door Mini Refrige… Specs
- Single Door
- 45 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Normal Compressor
- 1 Bottle Shelves
- 1 year Product Warranty
General
| Brand | Amazon Brand Solimo |
| Model | MB50L |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 16 kg |
| Height | 50 cm |
| Width | 49 cm |
| Depth | 47 cm |
| Body Material | Hard PUF Door |
Interior Features
| Bottle Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 45 L |
| Compressor | Normal Compressor |
| Refrigerant | Eco Friendly Refrigerant |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Stabilizer Free Operation |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 179 W |
| Star Rating | 2 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
Amazon Brand Solimo MB50L 45 L 2 Star Single Door Mini Refrige… Price History
You can check the price history of Amazon Brand Solimo MB50L 45 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator below. The current price is $7,299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


























