




Whirlpool FP 353D PROTTON ROY 300 L Triple Door Refrigerator
$358.94 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool FP 353D PROTTON ROY 300 L Triple Door Refrigerator price in United States starts from $358.94.
- Share
$358.94
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 300 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Frost Free
- Removable Gasket
- Reciprocatory Compressor
Whirlpool FP 353D PROTTON ROY 300 L Triple Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 300 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Frost Free
- Removable Gasket
- Reciprocatory Compressor
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | FP 353D Protton Roy |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 66 kg |
| Height | 172 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 67.8 cm |
| Freezer Mounted | Top |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Ice Tray | Yes |
| Chiller Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Other Interior Features | 5 Shelves, 32 L Bottom Large Storage |
Technical
| Capacity | 300 L |
| Compressor | Reciprocatory Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, 1 manual, 1 Warranty Card |
| Doors Count | 3 |
| Extra Features | Zeolite Technology, Fruit Crisper, Deli Zone, Air Booster, Microblock Technology |
Power Features
| Voltage Required | AC 160-300V, 50Hz |
| Power Consumption | 500 Kilowatt Hours |
| Star Rating | 5 |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Whirlpool FP 353D PROTTON ROY 300 L Triple Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Whirlpool FP 353D PROTTON ROY 300 L Triple Door Refrigerator below. The current price is $34,190. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Whirlpool FP 353D PROTTON ROY 300 L Triple Door Refrigerator vs Whirlpool FP 343D PROTTON ROY 300 L Triple Door Refrigerator
Whirlpool FP 353D PROTTON ROY 300 L Triple Door Refrigerator vs Whirlpool FP 343D Protton 330 L 4 Star Triple Door Refrigerator
Whirlpool FP 353D PROTTON ROY 300 L Triple Door Refrigerator vs Samsung RT40H28W3Q 236 L 3 Star Double Door Refrigerator

Samsung Galaxy S25 FE vs Motorola Edge 2025
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














