




LG GL-D201ABIU 185 L 5 Star Single Door Refrigerator
$179.93 • Out Of Stock • By LG
LG GL-D201ABIU 185 L 5 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $179.93.
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$179.93
Search
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 185 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Smart Inverter Compressor
OUT OF STOCK
LG GL-D201ABIU 185 L 5 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 185 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Smart Inverter Compressor
General
| Brand | LG |
| Model | GL-D201ABIU |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 32 kg |
| Height | 127.7 cm |
| Width | 53.4 cm |
| Depth | 65 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Bar Handle |
| Body Material | Steel |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 185 L |
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Fast Ice Making, Smart Connect, Anti Rat Bite, Silent Operation, Bigger Chiller Tray |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V~50HZ |
| Power Consumption | 131 W |
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2025 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Honor 400 Pro vs Honor X9d
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Galaxy S25 Ultra vs OnePlus 15RDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














