



Samsung RR20C1724CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator
$162.51 • View Prices • By Samsung
Samsung RR20C1724CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $162.51.
- Share
$162.51
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 183 L Capacity
- 4 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Deodorizer
- Door Lock
- Digital Inverter Compressor
Samsung RR20C1724CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 183 L Capacity
- 4 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Deodorizer
- Door Lock
- Digital Inverter Compressor
General
| Brand | Samsung |
| Model | RR20C1724CU |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 30 kg |
| Height | 118 cm |
| Width | 53.2 cm |
| Depth | 64 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Bar Door Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 183 L, Refrigerator 165 L, Freezer 18 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Operates on Home Inverter+, Also Runs with Solar Energy |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Star Rating | 4 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 20 years |
Samsung RR20C1724CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Samsung RR20C1724CU 183 L 4 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $15,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Xiaomi 16 Ultra vs Xiaomi 17 Ultra
RedMagic 11 Pro Plus vs Red Magic 11 Pro
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple iPhone 17 Pro vs OnePlus 15
Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Samsung Galaxy A35 5G vs Samsung Galaxy A57Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













