





Realme TechLife 180BD5RM25-PB 180 L 4 Star Single Door Refrigerator
$152.12 • View Prices • By Realme
Realme TechLife 180BD5RM25-PB 180 L 4 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $152.12.
- Share
$152.12
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- 180 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Digital Inverter Compressor
Realme TechLife 180BD5RM25-PB 180 L 4 Star Single Door Refrige… Specs
- Single Door
- 180 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Digital Inverter Compressor
General
| Brand | Realme TechLife |
| Model | 180BD5RM25-PB |
| Type | Single Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 29.5 kg |
| Height | 106.5 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 67.8 cm |
| Handle Type | External Bar Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 180 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Big Bottle Storage, Quick Chill Technology, Rapid Cooling, Lower Power Consumption, Quiet Operation, Energy Efficient Operation |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 138 Units per year |
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Realme TechLife 180BD5RM25-PB 180 L 4 Star Single Door Refrige… Price History
You can check the price history of Realme TechLife 180BD5RM25-PB 180 L 4 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $14,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 14 Pro
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















