




Midea MERM33S1ABB 3.3 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator
$199.99 • Out Of Stock • By Midea
Midea MERM33S1ABB 3.3 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator is a 93.45 L 5 Star Single Door Refrigerator.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$199.99
Search
Midea MERM33S1ABB 3.3 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator price in United States is $199.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Single Door
- Compact Freezerless Mounted Freezer
- 93.45 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Removable Gasket
OUT OF STOCK
Midea MERM33S1ABB 3.3 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator Specs
- Single Door
- Compact Freezerless Mounted Freezer
- 93.45 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Removable Gasket
General
| Brand | Midea |
| Model | MERM33S1ABB |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 19.28 kg |
| Height | 86.36 cm |
| Width | 47.24 cm |
| Depth | 44.7 cm |
| Freezer Mounted | Compact Freezerless |
| Handle Type | Recessed Door Handle |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 93.45 L |
| Refrigerant | R600a |
| Noise Level | 42 dB |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Adjustable Legs, Low Sound Operation, Adjustable Thermostat Control, Manual Defrost |
Power Features
| Voltage Required | 115V |
| Power Consumption | 260 Kilowatt Hours Per Year |
| Star Rating | 5 |
Midea MERM33S1ABB 3.3 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Compared With


Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple iPhone 17 (512GB) vs OnePlus 15
Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB) vs Motorola Razr 60 Ultra 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















