




Midea MRD187I2 187 L 2 Star Single Door Refrigerator
$120.07 • View Prices • By Midea
Midea MRD187I2 187 L 2 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $120.07.
- Share
$120.07
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 187 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
Midea MRD187I2 187 L 2 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 187 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
General
| Brand | Midea |
| Model | MRD187I2 |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 33 kg |
| Height | 122.8 cm |
| Width | 66.5 cm |
| Depth | 53.9 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Chiller Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 187 L |
| Compressor | Reciprocating Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Fast Ice Making (Smart Freeze) |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 189 W |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2024 |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Midea MRD187I2 187 L 2 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Midea MRD187I2 187 L 2 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $11,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25 FE
Apple iPhone 17 Pro vs Apple iPhone 16 Pro (512GB)
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Apple iPhone 12 vs Motorola Moto G Stylus 5G 2025
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S23 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














