





Godrej RD EMARVEL 230E TDI 207 L 5 Star Single Door Refrigerator
$175.94 • View Prices • By Godrej
Godrej RD EMARVEL 230E TDI 207 L 5 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $175.94.
- Share
$175.94
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 207 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Removable Gasket
- Advanced Inverter Compressor
Godrej RD EMARVEL 230E TDI 207 L 5 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 207 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Removable Gasket
- Advanced Inverter Compressor
General
| Brand | Godrej |
| Model | RD EMARVEL 230E TDI FS ST |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 38.5 kg |
| Height | 142 cm |
| Width | 57.5 cm |
| Depth | 66.4 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | External Bar Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 207 L, Refrigerator 192 L, Freezer 15 L |
| Compressor | Advanced Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Large bottle shelf, Upto 24 days Farm Freshness, Farm Fresh Crisper Technology, Advanced Capillary Technology |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 128 W |
| Star Rating | 5 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Godrej RD EMARVEL 230E TDI 207 L 5 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Godrej RD EMARVEL 230E TDI 207 L 5 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $16,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 16 Pro Max
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Red Magic 11 Pro
RedMagic 11 Pro Plus vs Apple iPhone 17 Pro Max
Apple iPhone 17 vs Samsung Galaxy S25 PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















