





LG GLT4036SNPZ 398 L 3 Star Double Door Refrigerator
$543.26 • View Prices • By LG
LG GLT4036SNPZ 398 L 3 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $543.26.
- Share
$543.26
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 398 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
LG GLT4036SNPZ 398 L 3 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 398 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
General
| Brand | LG |
| Model | GLT4036SNPZ |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 69 kg |
| Height | 176 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 68 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 398 L, Refrigerator 308 L, Freezer 98 L |
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
| Cooling Technology | Multi Air Flow |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| Smart Diagnostics | Yes |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Door Cooling+, Runs on Home Inverter, Lower Door Basket, Silent Operation |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240 V |
| Power Consumption | 219 Units per year |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GLT4036SNPZ 398 L 3 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GLT4036SNPZ 398 L 3 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $51,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

LG GLT4036SNPZ 398 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Samsung Bespoke RT45HG6A43B1 419 L 3 Star Double Door Refrigerator
Xiaomi 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 17 Plus
Xiaomi Redmi 15 5G vs Samsung Galaxy A26 5G
OPPO Reno 15 Pro 5G vs Realme GT 8 Pro
Xiaomi 17 Pro Max vs Xiaomi 17 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















