




Midea WHS-109FW1 3 Cu Ft Single Door Upright Freezer
$229.99 • Out Of Stock • By Midea
Midea WHS-109FW1 3 Cu Ft Single Door Upright Freezer is a 84.95 L Refrigerator.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$229.99
Search
Midea WHS-109FW1 3 Cu Ft Single Door Upright Freezer price in United States is $229.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Single Door Upright Freezer
- 84.95 L Capacity
- Door Lock
- Removable Gasket
OUT OF STOCK
Midea WHS-109FW1 3 Cu Ft Single Door Upright Freezer Specs
- Single Door Upright Freezer
- 84.95 L Capacity
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | Midea |
| Model | WHS-109FW1 |
| Type | Single Door Upright Freezer |
Design and Body
| Weight | 25.81 kg |
| Height | 86.11 cm |
| Width | 50.04 cm |
| Depth | 54.1 cm |
| Handle Type | Recessed Door Handle |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 84.95 L |
| Refrigerant | R600a |
| Noise Level | 42 dB |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Adjustable Thermostat, Quiet and Energy Saving, Adjustable Leg, Child Safety Lock |
Power Features
| Voltage Required | 115V |
| Power Consumption | 240 kWh/Y |
Midea WHS-109FW1 3 Cu Ft Single Door Upright Freezer Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With
Google Pixel 9 Pro vs Samsung Galaxy S25 FE
Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy Z Fold 7
Samsung Galaxy S25 FE vs Apple iPhone 14 Pro
Apple iPhone 16 Plus (512GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















