





Samsung RT41DG6A4DSL 396 L 3 Star Double Door Refrigerator
$502.34 • View Prices • By Samsung
Samsung RT41DG6A4DSL 396 L 3 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $502.34.
- Share
$502.34
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 396 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible
- Door Alarm
Samsung RT41DG6A4DSL 396 L 3 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 396 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible
- Door Alarm
General
| Brand | Samsung |
| Model | RT41DG6A4DSL |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 65.5 kg |
| Height | 171 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 75.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Door Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Icemaker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 396 L, Refrigerator 301 L, Freezer 95 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600-A |
| Cooling Technology | Twin Cooling |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings App |
| Additional Smart Features | SmartThings AI Energy Mode |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Documents |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | Convertible 5-in-1 modes |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Star Rating | 3 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 20 years |
Samsung RT41DG6A4DSL 396 L 3 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Samsung RT41DG6A4DSL 396 L 3 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $48,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung RT41DG6A4DSL 396 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Samsung Bespoke RT41HG6A42B1 396 L 2 Star Double Door Refrigerator
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G
Google Pixel 10A vs Samsung Galaxy A56 5G
Samsung Galaxy S25 Edge vs Samsung Galaxy S25
Oppo Find X9 Pro 5G vs Vivo X300 Pro 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro Max (512GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















