








Vespa VXL 125 STD
$1,405.61 • 2 Variants • By Vespa
This is a variant of Vespa VXL 125.Visit Main VXL 125 Page.
Vespa VXL 125 STD price in United States starts from $1,405.61.
- Share
$1,405.61
Ex-Showroom PriceFeatures
- Petrol, 124.45 cc Engine
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- Automatic Headlamps
- Combined Braking System (CBS)
- LED Headlamps
- Disc Brakes
- Belt Drive
Vespa VXL 125 STD Specs
Group: $112,500 to $137,500
- Petrol, 124.45 cc Engine
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- Automatic Headlamps
- Combined Braking System (CBS)
- LED Headlamps
- Disc Brakes
- Belt Drive
General
| Model | VXL 125 STD |
| Colors | Yellow, Black, Blue, Grey, Red, White |
| Automotive Battery Details | 12V, 5Ah |
| Warranty Details | 5 years, Upto 60000 Kms |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Single Cylinder 4 stroke, Air Cooled, SOHC, 3 valves F |
| Engine Displacement | 124.45 cc |
| Cylinders | 1 |
| Valves/Cylinder | 3 |
| Maximum Power | 9.65 bhp @7400 RPM |
| Maximum Torque | 10.11 Nm @5600 RPM |
| Transmission Type | Automatic (CVT) |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| Start Type | Self, Kick |
| Cooling System | Air Cooled |
| Bore | 52 mm |
| Stroke | 58.6 mm |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Clutch Type | Centrifugal Clutch |
| Air Filter Type | Paper |
| Number Of Spark Plugs | 1 |
Performance Details
| Top Speed | 90 km/h |
| Fuel Tank Capacity | 7.4 L |
| Reserve Fuel Capacity | 2 L |
| Fuel Type | Petrol |
| ARAI Certified Mileage | 45 km/L |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | Aircraft derived Single Side Arm Front Suspension with Anti-Dive Characteristics |
| Rear Suspension | Dual Effect Hydraulic Shock Absorber with four Position Adjustable |
| Shock Absorbers Type | Hydraulic |
| Brake Type | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Brake Size | 200 mm (Front), 140 mm (Rear) |
| Caliper Front | 1 Piston |
| Frame Details | Monocoque Full Steel Body Construction |
Body Design Details
| Kerb Weight | 115 kg |
| Length | 1770 mm |
| Width | 690 mm |
| Height | 1140 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheel Base | 1290 mm |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Seat Height | 770 mm |
| Wheel Design | Alloy Wheel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Size Front | 110/70 - 11 |
| Tyre Size Rear | 120/70 - 10 |
| Wheel Size Front | 11 inch |
| Wheel Size Rear | 10 inch |
Comfort and Convenience Details
| Idle Start/Stop System | Yes, Self |
| USB Charging Port | Yes |
| Side Stand | Yes |
| Centre Stand | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Grab Handle | Yes |
| Extra Features | Under Seat Storage, Carry Hook |
Safety Features
| Combined Braking System (CBS) | Yes |
| Automatic Headlamps | Yes |
Lights and Indicators
| Headlamps | LED Headlamps |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes |
| Tail Lights | Halogen |
| Brake Lights | Halogen |
| Speedometer | Analog |
| Fuel Meter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Turn Indicator Type | Halogen |
| Fuel Consumption Indicator | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Hazard Warning Indicator, Turn Indicator |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | Semi Digital |
Vespa VXL 125 Variants
2 VariantsVariantSpecs ScorePriceCompare
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Scooters
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 16 Pro Max
Xiaomi 17 vs Vivo X300
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi Poco F8 Pro
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A37 5G
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A26 5G (256GB)
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















