


Apple Watch Series 10 42mm (GPS)
$399.99 • Out Of Stock • By Apple
Apple Watch Series 10 42mm (GPS) is a Smartwatch. It has a 1.53 inches OLED display. It tracks Heart Rate, SpO2, Blood Pressure, Body Temperature and Altitude. It has a up to 18 hours of battery backup. Notable features include GPS, NFC, Wi-Fi, Bluetooth Calling and Always On Display.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Smartwatch is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$399.99
Search
Apple Watch Series 10 42mm (GPS) price in United States is $399.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Wi-Fi, Bluetooth 5.3, GPS, NFC
- Bluetooth Calling
- 64 GB Inbuilt
- 1.53 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, WR50, IP6X
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor
OUT OF STOCK
Apple Watch Series 10 42mm (GPS) Specs
Group: $300 to $500
- Wi-Fi, Bluetooth 5.3, GPS, NFC
- Bluetooth Calling
- 64 GB Inbuilt
- 1.53 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, WR50, IP6X
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor
General
| Country of Origin | China |
| Brand | Apple |
| Model Name | 42mm (GPS) |
| Series | Series 10 |
| Sim | No |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Apple Watch Series 10, Strap, Apple Watch Magnetic Fast Charger to USB-C Cable |
Design and Body
| Weight | 30 g |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | WR50, IP6X |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color OLED |
| Touch | Yes, Multi Touch |
| Size | 1.53 inches |
| Resolution | 374 x 446 pixels |
| PPI | 326 ppi |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Always On Display | Yes |
| Glass Type | Ion‑X front glass |
| Features | Always‑On Retina LTPO3 Display, Up to 2,000 nits maximum brightness, 1 nit minimum brightness |
Memory
| Inbuilt Memory | 64 GB |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Calling | Yes |
| GPS | Yes |
Extra
| NFC | Yes |
| Gesture Control | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Voice Assistant | Yes, SiRi |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Extra Features | Crash Detection, Blood Glucose Level Monitoring, High and Low Heart Rate Notifications, Irregular Heart Rhythm Notification |
Technical
| OS | watchOS 11 |
| Compatible OS | iPhone Xs or later, including iPhone SE (2nd generation or later), with iOS 18 or later |
| CPU | S10 SiP |
| GPU | PowerVR |
Multimedia
| Music | Yes |
Battery
| Battery Type | Lithium ion |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Battery Backup | 18 hours |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes, Third‑generation Optical Heart Sensor |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| BP Monitor | Yes |
| Temperature Sensor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Compass | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Barometer, VO2max, Depth Gauge, Water temperature sensor |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer, Respiratory Rate, ECG |
Apple Watch Series 10 42mm (GPS) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Amazfit T-Rex 3 Pro Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch
Apple Watch SE 2nd Gen 2023 44mm GPS vs Apple Watch Series 10 46mm (GPS)
Huawei Watch GT 6 Pro vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE vs Samsung Galaxy Watch 4 Classic LTE 46mmDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















