

Fossil Julianna HR FTW6062 Smartwatch
$44.22 • Out Of Stock • By Fossil
Fossil Julianna HR FTW6062 Smartwatch price in United States starts from $44.22.
- Share
This Smartwatch is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$44.22
Search
Features
- Wi-Fi, Bluetooth 4.2, GPS
- 1 GB RAM, 8 GB Inbuilt
- 1.28 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m
- Heart Rate Monitor
- Altimeter, Calorie Count, Step Count
- Qualcomm Snapdragon Wear 3100 CPU
- 2 days Battery
OUT OF STOCK
Fossil Julianna HR FTW6062 Smartwatch Specs
Group: $3,500 to $4,500
- Wi-Fi, Bluetooth 4.2, GPS
- 1 GB RAM, 8 GB Inbuilt
- 1.28 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m
- Heart Rate Monitor
- Altimeter, Calorie Count, Step Count
- Qualcomm Snapdragon Wear 3100 CPU
- 2 days Battery
General
| Brand | Fossil |
| Model | FTW6062 |
| Model Name | Julianna HR |
| Sales Package | Smartwatch, Charging Unit, User Manual |
Design and Body
| Weight | 160 g |
| Material | Stainless steel, Stainless Steel |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Scratch Resistant | No |
Display
| Type | Color AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.28 inches |
| Resolution | 416 x 416 pixels |
| PPI | 460 ppi |
Memory
| RAM | 1 GB |
| Inbuilt Memory | 8 GB |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| GPS | Yes |
Technical
| Compatible OS | Android & iOS |
| CPU | Qualcomm Snapdragon Wear 3100 |
Battery
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Backup | 2 days |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Meters and Sensors | Calorie Count, Step Count, Accelerometer, Altimeter, Ambient Light, Gyroscope, Heart Rate, NFC, Untethered GPS |
| Extra Features | Alarm Clock |
Warranty
| Warranty | 2 years, Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Carry In |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Apple Watch Series 8 41mm (GPS) vs Apple Watch Series 9 41mm (GPS)
Huawei Watch GT 6 Pro vs Samsung Galaxy Watch 8 Bluetooth 44mm
Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE vs Samsung Galaxy Watch 4 Classic LTE 46mm
Samsung Galaxy Watch 6 LTE 40mm vs Apple Watch SE 2nd Gen 40mm GPS
Samsung Galaxy Watch 7 LTE 40mm vs Apple Watch SE 2nd Gen 40mm GPS
Samsung Galaxy Watch 8 Classic LTE vs Huawei Watch GT 6 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











