



Samsung Galaxy Watch 3 Bluetooth 45mm
$249.97 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Watch 3 Bluetooth 45mm is a Tizen Smartwatch. It has a 1.4 inches Super AMOLED display. It tracks Heart Rate, SpO2, Sleep, Step Count and Calorie Count. It has a 340 mAh with up to 5 days of battery backup. Notable features include GPS, NFC, Wi-Fi, Bluetooth Calling and Wireless Charging.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Smartwatch is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$249.97
Search
Samsung Galaxy Watch 3 Bluetooth 45mm price in United States is $249.97. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS, NFC
- Bluetooth Calling
- 1 GB RAM, 8 GB Inbuilt
- 1.4 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, IP68
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Watch 3 Bluetooth 45mm Specs
Group: $200 to $300
- Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS, NFC
- Bluetooth Calling
- 1 GB RAM, 8 GB Inbuilt
- 1.4 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, IP68
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
General
| Brand | Samsung |
| Model Name | Watch 3 |
| Series | Galaxy |
| Sim | No |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Smartwatch 45mm, Charger, User Manual |
Design and Body
| Weight | 53.8 g |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | IP68 |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color Super AMOLED |
| Touch | Yes, Multi Touch |
| Size | 1.4 inches |
| Resolution | 360 x 360 pixels |
| PPI | 364 ppi |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass DX |
Memory
| RAM | 1 GB |
| Inbuilt Memory | 8 GB |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Calling | Yes |
| GPS | Yes |
Extra
| NFC | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Notifications | Yes |
Technical
| OS | Tizen |
| Compatible OS | Android |
| CPU | Exynos 9110 |
| CPU Speed | 1.15 GHz |
| GPU | Mali-T720 |
Battery
| Battery Capacity | 340 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Battery Backup | 5 days |
| Wireless Charging | Yes |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Barometer, Light Sensor |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Samsung Galaxy Watch 3 Bluetooth 45mm Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch
Kospet Tank T4C Smartwatch vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Amazfit T-Rex 3 Pro Smartwatch
Doogee Anywise W1 Pro Smartwatch vs Noise NoiseFit Endeavour Pro Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE vs Samsung Galaxy Watch 4 Classic LTE 46mm
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Kospet Tank T4C SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















