Acer Iconia Tab P10
$114.84 • Coming Soon • By Acer
Acer Iconia Tab P10 price in United States starts from $114.84.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Acer Iconia Tab P10 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Acer Iconia Tab P10 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Wi-Fi
- Helio G99, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery
- 10.5 inches, 1920 x 1200 px, 90 Hz Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- Android v14
UPCOMING
Acer Iconia Tab P10 Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v14Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.5 inch, LCD ScreenAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- 216 ppiGood
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G99 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 4 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryLargest
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.4, WiFi
Battery
- 8000 mAh BatteryLarge
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With
Acer Iconia Tab P10 vs Samsung Galaxy Tab S10 FE 5G
Acer Iconia Tab P10 vs Xiaomi Redmi Pad SE Tablet
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)
Samsung Galaxy Tab S11 vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi + 512GB)
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)Acer Iconia Tab P10 Full Specs
General
| Model | Iconia Tab P10 |
Display
| Type | Color LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.5 inches, 1920 x 1200 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 216 PPI |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | No |
| Front Camera | 5 MP |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A76@2.2 GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













