




Motorola Moto Tab G62 LTE (4GB RAM + 128GB)
$198.17 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto Tab G62 LTE (4GB RAM + 128GB) price in United States starts from $198.17.
- Share
$198.17
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 680, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7700 mAh Battery with 20W Fast Charging
- 10.6 inches, 1200 x 2000 px Display
- 8 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
Motorola Moto Tab G62 LTE (4GB RAM + 128GB) Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 7.45 mmAverage
- 465 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.6 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1200 x 2000 pixelsAverage
- 220 ppiAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 680 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 4 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7700 mAh BatteryAverage
- 20W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Motorola Moto Tab G62 LTE (4GB RAM + 128GB) Price History
You can check the price history of Motorola Moto Tab G62 LTE (4GB RAM + 128GB) below. The current price is $18,799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Motorola Moto Tab G62 LTE (4GB RAM + 128GB) vs Infinix XPAD
Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G vs Oukitel RT9 Rugged Tablet
Samsung Galaxy Tab S11 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
OnePlus Pad Tablet vs Doogee Tab E3
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S9 (Wi-Fi Only)
Oneplus Pad 3 vs Apple iPad Air 4 2020 Tablet (WiFi+256GB)Motorola Moto Tab G62 LTE (4GB RAM + 128GB) Full Specs
General
| Model | Moto Tab G62 LTE |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | August 17, 2022 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 158.8 x 251.2 x 7.45 mm |
| Weight | 465 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.6 inches, 1200 x 2000 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 220 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.5% |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | 2.4GHz & 5GHz |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Beidou |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Hall-sensor, Gyroscope, Vibrator |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | No |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP52 |
| Extra Features | Quad Speakers Optimized with Dolby Atmos |
Camera
| Rear Camera | 8 MP ƒ/2.2 AF |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Pro Mode (w/ Long Exposure),HDR, Burst shot, Panorama, Portrait, Night Vision |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | No |
| Front Camera | 8 MP FF |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver |
| GPU | Adreno 610 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7700 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 20W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














