


AI+ Pulse Tablet
$104.48 • View Prices • By Ai+
AI+ Pulse Tablet price in United States starts from $104.48.
- Share
$104.48
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G88, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery
- 10.95 inches, 1920 x 1200 px, 90 Hz Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
AI+ Pulse Tablet Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v16Good
- Thickness: 7.95 mmAverage
- 503 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.95 inch, TFT ScreenLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- 149 ppiPoor
- Full HD, 10.95 inch)
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Helio G88 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryLargest
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
Battery
- 8000 mAh BatteryLarge
Extra
- Not Water Proof
AI+ Pulse Tablet Price History
You can check the price history of AI+ Pulse Tablet below. The current price is $9,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
AI+ Pulse Tablet Full Specs
General
| Model | PulseTab 4G, PulseTab |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 257.07 x 168.62 x 7.95 mm |
| Weight | 503 g |
| Colors | Dark Blue |
Display
| Type | Color TFT Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.95 inches, 1920 x 1200 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 149 PPI |
| Brightness | 400nits |
| Features | Full HD, 10.95 inch) |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | MediaTek Helio G88 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Arm Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Speaker Type | Quad BOX |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















