
Amazon Fire HD 8 Tablet (64GB)
$129.99 • View Prices • By Amazon
Amazon Fire HD 8 Tablet (64GB) is a WiFi Tablet with 64 GB storage. It has a 8 inches IPS display. It features a 5 MP rear camera and a 2 MP front camera. Notable features include Expandable Storage and 3.5mm Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Amazon Fire HD 8 Tablet (64GB) price in United States is $129.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Wi-Fi
- Hexa Core, 2 GHz Processor
- 64 GB inbuilt
- 8 inches, 1280 x 800 px Display
- 5 MP Rear & 2 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
- No FM Radio
- Bluetooth
Amazon Fire HD 8 Tablet (64GB) Specs
Group: $100 to $200
General
- 337 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 8 inch, IPS ScreenSmallest
- 1280 x 800 pixelsBad
- 189 ppiAverage
Camera
- 5 MP Rear CameraAverage
- 2 MP Front CameraAverage
Technical
- 2 GHz, Hexa Core ProcessorAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C
- No GPS
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Amazon Fire HD 8 Tablet (64GB) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Amazon Fire HD 8 Tablet (64GB) Price History
You can check the price history of Amazon Fire HD 8 Tablet (64GB) below. The current price is $129.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)
Zync Z909 Plus Tab vs iberry Auxus CoreX2 3G
TCL Nxtpaper 14 Tablet vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Lenovo Tab Plus 2024 (256GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Apple iPad Pro 11 inch 2025 M5 Tablet (Nano Texture Glass + Wi-Fi + 2TB)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB) vs Lenovo Idea TabAmazon Fire HD 8 Tablet (64GB) Full Specs
General
| Model | Fire HD 8 2024 |
| Device Type | Tablet |
| In The Box | Fire HD 8 tablet, USB-C (2.0) cable, 5W power adapter, and Quick Start Guide |
Design
| Weight | 337 g |
| Colors | Black, Emerald, Hibiscus |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 8 inches, 1280 x 800 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Notch | No |
Memory
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Charging |
Extra
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 5 MP |
| Video Recording | No |
| Front Camera | 2 MP |
Technical
| CPU | 2 GHz, Hexa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Video Playback Time | 13 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














