

Amazon Kindle Oasis 10th Gen Tablet (Wi-Fi Only)
$261.22 • Out Of Stock • By Amazon
Amazon Kindle Oasis 10th Gen Tablet (Wi-Fi Only) price in United States starts from $261.22.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$261.22
Search
Features
- Wi-Fi
- No 3G
- 512 MB RAM, 32 GB inbuilt
- 2000 mAh Battery
- 7 inches Display
- No Rear Camera
- Linux
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Amazon Kindle Oasis 10th Gen Tablet (Wi-Fi Only) Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- LinuxAverage
- Thickness: 8.3 mmThick
- 194 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 7 inch ScreenSmallest
- 300 ppiGood
Camera
- No Rear Camera
- No Front Camera
Technical
- 512 MB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- No Bluetooth, WiFi
- microUSB
- No GPS
Battery
- 2000 mAh BatterySmall
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (5G + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus vs Lenovo Tab K11 Gen 2
Samsung Galaxy Tab S11 vs Apple iPad Air 11 2025 Tablet (1TB + 5G)
Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)Amazon Kindle Oasis 10th Gen Tablet (Wi-Fi Only) Full Specs
General
| Model | Kindle Oasis |
| Device Type | Tablet |
Design
| Dimensions | 141 x 159 x 8.3 mm |
| Weight | 194 g |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 7 inches |
| PPI | ~ 300 PPI |
Memory
| RAM | 512 MB |
| Storage | 32 GB |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | No |
| USB | Yes, microUSB |
Camera
| Rear Camera | No |
| Video Recording | No |
| Front Camera | No |
Technical
| OS | Linux |
| Java | No |
Multimedia
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 2000 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










